Witam!
Dziś post, który powstał tylko i wyłącznie dzięki odwiedzinom w Nantian Tropical Garden w prowincji Hainan w Chinach, gdzie udało mi się trafić akurat podczas kwitnienia jednego z ciekawszych owocowych drzew tropikalnych, czyli karamboli (Averrhoa carambola), zwana także oskomianem pospolitym, czy z angielskiego starfruit.
Szybko o roślinie
Kto nie zdążył się zadomowić na Chlorofilowym Dzienniku, może nie zauważył, że już pisałam o karamboli dość obszerny post o uprawie, dlatego postaram się szybko przedstawić naszego dzisiejszego bohatera.
Karambola, czy jak już wspomniałam na początku, inaczej nazywana oskomianem pospolitym, pochodzi z Malezji oraz Indonezji. Jest drzewem z rodziny Oxalidaceae (szczawikowate), do której jak możecie się domyślać należy również bardzo popularny w Polskich lasach szczawik zajęczy. Drzewo to jest raczej średniej wielkości - osiąga maksymalnie 7-10 metrów wysokości. Z początku rośnie szybko, z czasem zwalnia, dlatego zazwyczaj spotyka się mniejsze, nieco krzaczaste drzewka o wysokości 3-5 metrów.
Liście nieparzyście złożone, bardzo delikatne i ciekawe, składają się na noc.
Trochę o kwiatach
Kwiaty pojawiają się po 5-7 latach uprawy w rejonach tropikalnych. Jeśli uprawiacie karambole w domu (i udało się ją przezimować) na kwiaty raczej nie mamy co liczyć.
Zebrane są w kwiatostany w kątach liści na końcu gałązek, czasami kwiatostany pojawiają się na starszych gałęziach, czy nawet przy pniu, jak to obserwowałam u kuzyna karamboli - bilimbi. Kwiatostany osiągają długość 3-7 cm. Mają one charakterystyczną, przyciągającą oko barwę czerwono-różową. Kwiatostan składa się z wielu drobnych, różowych kwiatów o średnicy około 6 mm.
Kwiat ma pięć płatków o wygiętych końcówkach. Kolor jest intensywniejszy w centrum i przechodzi w biel na zewnątrz kwiatu. Kwiaty są obupłciowe, posiadają pięć pręcików oraz pięć prątniczków (pręcików niewytwarzających pyłku), a także zalążnię o charakterystycznym kształcie przyszłego owocu.
W początkowej fazie kwitnienia zakwitają pojedyncze kwiaty, podczas gdy pozostałe nadal pozostają w fazie bycia pączkiem kwiatowym. W późniejszym etapie kwitnienie jest bardzo obfite i z tego względu drzewo to stosowane jest jako roślina ozdobna w ogrodach przydomowych. Kwiaty pojawiają się w ciągu całego roku w różnym natężeniu, przez co owoce dostępne są praktycznie cały rok.
Zapylanie i owocowanie
Jak możecie się domyślać kwiaty przyciągają wiele owadów, które zapylają oskomian pospolity. Sama zaobserwowałam wędrujące po kwiatostanach mrówki, które prawdopodobnie majstrowały jakąś hodowlę w okolicy. Większą jednak rolę w zapylaniu mają oczywiście pszczoły oraz owady z rodzaju Diptera, czyli szeroko pojęte owady latające - muchówki.
Owoc dojrzewa powoli, zazwyczaj zbiera się je jeszcze gdy są zielone. Gotowe do jedzenia są gdy osiągną żółtą barwę, a najsłodsze gdy brzegi zaczną lekko brązowieć. Oczywiście owoc ma charakterystyczny kształt gwiazdy, stąd też nazwa starfruit czy gwiezdny owoc. W zależności od odmiany ma długość 6-13 cm, oraz kwaskowaty smak. Skórka jest bardzo cienka, a miąższ soczysty i białej barwy.
Wewnątrz zazwyczaj znajdują się czarne nasionka, także jeśli liczycie na siew, bardzo prawdopodobne, iż jeden owoc wystarczy do uzyskania kilkudziesięciu siewek. Jak wysiać karambolę pisałam w osobnym poście - karambola z nasion.
Dajcie znać jak Wam się podobają kwiaty karamboli i czy uprawiacie lub macie w planach siew tej rośliny? Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii:)
Linki i źródła:
http://www.worldagroforestry.org/treedb/AFTPDFS/Averrhoa_carambola.PDF
http://botanicalillustrations.org/illustration.php?id_illustration=276823&SID=0&mobile=0&code_category_taxon=9&size=1
https://www.crfg.org/pubs/ff/carambola.html