Dzień dobry!
Na samym początku istnienia tego bloga był to jeden z pierwszych owoców egzotycznych jakie zagościły na nim, a także jedna z pierwszych roślin, które wysiałam jeszcze w 2014 roku. Niestety tamten post, jak na początki przystało, nie był zbyt profesjonalny, także kiedy nadarzyła się okazja, postanowiłam odgrzać tego kotleta i napisać o gujawie (Psidium guajava) raz jeszcze.
O owocu
Owoc ten i sama roślina co prawda pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, ale jest równie popularny, jeśli nie bardziej w Południowo-wschodniej Azji. I tak, jeśli planujecie podróż na przykład do Tajlandii, jest duże prawdopodobieństwo, niemal równe z pewnością, że gdzieś ten owoc spotkacie.
Gujawa nie ma jakiegoś niesamowitego czy dziwnego smaku, jest soczysta i chrupiąca, trochę takie egzotyczne jabłko. Bardzo dobrze jednak sprawdza się w gorącym klimacie jako coś dla ochłody i nawodnienia. Bardzo popularne są napoje z gujawy.
Sam owoc jest dość niepozorny, ma zawsze zieloną skórkę, wnętrze może być białe, żółto-białe lub właśnie różowe jak ten owoc w dzisiejszym poście. Wewnątrz znajduje sie wiele drobnych nasion, które są jadalne, ale mi osobiście przeszkadzają w jedzeniu - są dość twarde i jest ich mnóstwo! Dlatego wolę gujawy w szejkach i lodach :)
Owoc ma kulisty kształt, mniej więcej rozmiarów jabłka - czasem mniejszy, czasem większy. Wszystko zależy od odmiany na jaką akurat trafimy.
O roślinie w skrócie
Gruszla właściwa pochodzi z tropikalnych rejonów Nowego Świata - mniej więcej Ameryki Środkowej i północnej części Ameryki Południowej. Stosowali ją najwcześniej mieszkańcy Peru, po przybyciu Europejczyków
roślina ta dotarła do innych rejonów świata. Szybko jednak na tych obszarach wyszła
spod kontroli ludzi i zaczęła dziczeć.
Obecnie gujawy są jednymi z bardziej popularnych i łatwych w uprawie roślin w krajach tropikalnych, zarówno Ameryki jak i Azji czy Oceanii.
Obecnie gujawy są jednymi z bardziej popularnych i łatwych w uprawie roślin w krajach tropikalnych, zarówno Ameryki jak i Azji czy Oceanii.
Psidium guajawa należy do rodziny Myrtaceae, do której należą m.in. goździkowiec, mirt czy eukaliptus. Jest dużym krzewem lub małym drzewem, osiąga maksymalnie 10 metrów wysokości, choć zazwyczaj są nieco niższe. Nasiona kiełkują dość łatwo i bezproblemowo, roślina rośnie szybko, nawet w niesprzyjających warunkach.
W naturze gatunek ten kwitnie już w 4 roku uprawy, co oznacza że prawdopodobnie kwitnienie w warunkach domowych może pojawić się szybciej niż u innych roślin tropikalnych. Owoce, w zależności od odmiany, mogą mieć różny kształt oraz kolor, jednak zazwyczaj są one okrągłe, zielone o białym, pomarańczowym lub różowym wnętrzu.
Uprawiacie gujawy? Próbowaliście owoców? Dajcie znać jak wam smakowały i która odmiana jest lepsza - różowa czy biała :)