Dzień dobry!
Dziś bardziej tropikalnie na osłodę mrozu za oknem. Bardzo długo zajęła mi identyfikacja naszego dzisiejszego bohatera, ponieważ jest dość mało charakterystyczny i wygląda po prostu jak dziwna śliwka, jednak okazuje się, że nasza śliwka, to właściwie owoc głożyny omszonej (Ziziphus mauritiana), nazywany między innymi Indyjską śliwką czy Chińskim jabłkiem. Ale tak naprawdę jest to ciekawe odkrycie dla mnie ponieważ to kolejny gatunek z rodziny szakłakowatych, który ma jadalne owoce!
Trochę o głożynie omszonej
Głożyny należą, jak już wspomniałam, do rodziny szakłakowatych i są dość blisko spokrewnione z howenią słodką (Hovenia dulcis), o której pisałam całkiem niedawno na blogu. Jest to szczególnie ciekawe, ponieważ w Polsce rośliny z tej rodziny mają raczej marginalne znaczenie.
Tak jak zwykle w takich przypadkach, nawet posiadając chińską nazwę, ciężko było mi właściwie zidentyfikować co to za roślina. Okazuje się bowiem, że sam rodzaj Ziziphus zawiera około 12 gatunków (nie licząc mieszańców i odmian), z czego kilka ma jadalne owoce jadalne mniej lub bardziej lokalnie.
Można się pogubić, zwłaszcza, że same owoce na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie do siebie. Jednak tylko dwa gatunki mają większe znaczenie, na szczęście udało mi się zidentyfikować ten drugi i w ten sposób czytasz dziś o owocach głożyny omszonej :)
Tym pierwszym gatunkiem jest oczywiście chiński daktyl, czyli głożyna pospolita (Ziziphus jujuba), o którym pisałam dość sporo, ponieważ występuje w chłodniejszym klimacie i można go uprawiać w Polsce.
Występowanie
Zanim jeszcze przejdziemy do samej rośliny chciałabym wspomnieć gdzie właściwie znajdziemy głożynę omszoną. Jak już wspomniałam jest to roślina bardziej tropikalna od chińskiego daktyla i występuje w cieplejszych rejonach.
Oczywiście Chińskie jabłko występuje w Azji, głównie w Południowo-wschodniej części (m.in w Tajlandii, Malezji, Nepalu, Wietnamie, Butanie czy Myanmarze) i jak same nazwy tego owocu podpowiadają, drzewo występuje w Indiach (i na Sri Lance) oraz Chinach. Oprócz tego rośnie na obszarach Indonezji i północnej Australii, a także bywa uprawiana w Afryce.
W Chinach uprawiana jest tylko w kilku południowych prowincjach - Yunnan, Guangdong, Guangxi, Fujian oraz na Tajwanie :D. Ponoć występuje też w Syczuanie, ale nie jestem pewna, ponieważ jest to prowincja o chłodniejszym klimacie i śmiem wątpić w tę informację.
Opis głożyny omszonej (Ziziphus mauritiana)
Głożyna omszona jest rośliną zimozieloną (jak na roślinę tropikalną przystało), bywa iż ma pokrój drzewa lub krzewu i osiąga maksymalnie 15 metrów wysokości. Młode gałęzie są żółtawoszare oraz owłosione, a starsze gałęzie purpurowoczerwone, z 2 przylistkami, jednym ukośnie do góry, a drugim w kształcie haczyka zakrzywionym w dół.
Liście owalne lub podłużne eliptyczne, bardzo podobne w wyglądzie do liści głożyny pospolitej, o długości 2,5-6 cm i szerokości 1,5-4,5 cm, u szczytu zaokrąglone lub słabo spiczaste, prawie okrągłe u podstawy.
Kwiaty pojawiają się od sierpnia do listopada (w zależności od odmiany i miejsca uprawy). Są bardzo niepozorne, również bardzo podobne do kwiatów głożyny pospolitej. Kwiaty zielonkawożółte, biseksualne, a także dość drobne.
Owoce pojawiają się od września do grudnia, co oznacza, że owoce dość szybko dojrzewają po zapyleniu.
Owoc i smak
Wreszcie najważniejsze, czyli o samym owocu głożyny! Owoc ten jest dość duży w porównaniu z owocami jujuby, ma około 5-8 cm długości i niewiele mniej w szerokosci. Kształtem bardzo przypomina śliwkę. Skórka owocu jest cienka, zielona i błyszcząca, czasami z ciemniejszymi zielonymi paskami lub z brązowawymi "opaleniznami", które wcale nie oznaczają, że coś z owocem jest nie tak.
Wnętrze owocu jest białe, soczyste i chrupiące, w smaku niemal identyczne jak jabłka. Dlatego jak pisze Biały Mały Tajfun, jest to dobra alternatywa dla osób, które jabłka lubią, ale nie mogą ich jeść ze względu na alergie czy jakieś przygody z żołądkiem.
Wewnątrz znajduje się także jedno (czasem dwa) dość duże nasiono (około 1 cm długości), co jest również dosć wygodne w jedzeniu tego owocu, zwłaszcza w porównaniu z jabłkami.