Dzień dobry!
Warzywa na balkonie to nie mrzonki - możemy uprawiać je z powodzeniem. Jak to zrobić? Jakie gatunki wybrać? Dowiesz się na blogu!
Warzywa na balkonie - dlaczego warto?
Warzywa na balkonie to dobry pomysł, nawet jeżeli nasz balkon jest miniaturowej wielkości. Świeże, dostępne od ręki listki sałaty, lub aromatyczna pietruszka do zupy - to coś, co doceni każdy z nas. Uprawiając warzywa na balkonie, mamy do nich bezpośredni dostęp. Dodatkowo, samodzielna uprawa pozwala nam kontrolować ich jakość - możemy całkowicie ograniczyć stosowanie środków chemicznych, co pozwala osiągnąć ekologiczne, zdrowsze uprawy.
Wbrew pozorom nawet na balkonie, w uprawie doniczkowej można uzyskać apetyczne plony. |
Warzywa na balkonie to propozycja dla tych co lubią się ubrudzić ! |
Warzywa na balkonie - co można uprawiać?
Ograniczeniem na balkonie jest system uprawy w donicach, może być trudniej uprawiać warzywa korzeniowe - jak pietruszka czy marchew, ale z pozostałymi gatunkami jadalnymi nie będzie problemów. Na balkonie bez kłopotu możemy hodować:
- pomidory, zarówno koktajlowe, jak też normalne, polecamy zwłaszcza odmiany o pokroju zawieszającym się, idealne dla skrzynek balkonowych,
- zioła, jak bazylia, lubczyk, mięta, melisa, szczypiorek, oregano, majeranek, szałwia,
- sałaty, możemy dowolnie miksować sałaty o różnobarwnych liściach, rukolę, uzyskamy nie tylko smaczne, ale też ładne donice,
- fasolkę, nawet tyczną fasolę szparagową,
- buraczki liściowe,
- jarmuż,
- szpinak,
- seler,
- cebula,
- cukinia i dynia, tylko uwzględnimy dla nich nieco więcej miejsca,
- groszek,
- ogórki, które mogą rosnąć przy podporach, wspinając się na kratownicę, pergolę,
- papryczki,
- rzodkiewkę,
Warzywa na balkonie możemy uprawiać praktycznie na każdym stanowisku - zarówno dla wystawy wschodniej, jak i zachodniej, znajdziemy odpowiednie gatunki warzyw. Warzywa i rośliny jadalne, tolerujące zacienienie:
- kolendra,
- szałwia,
- roszponka,
- seler naciowy,
- pietruszka naciowa,
- czosnek niedźwiedzi,
- koperek,
- sałata,
- rukola,
- jarmuż,
- szpinak,
- mięta,
- lubczyk.
W cieniu możemy uprawiać też owocujące krzewy i krzewinki jak:
- poziomki,
- jagody.
Na balkonie możemy uprawiać wiele smacznych gatunków roślin, niektóre nawet dobrze znoszą mniejszą ilość słońca. |
Warzywa na balkonie - jakie donice?
Warzywa
na balkonie musimy uprawiać w pojemnikach, dlatego bardzo ważne jest,
jaki rodzaj pojemnika wybierzemy. O tym, jakie donice ogrodowe sprawdzą
się najlepiej decyduje kilka kryteriów:
- gatunek uprawianych warzyw - pokrój warzyw, przewieszający się lub wniesiony, ich wielkość, wysokość, rodzaj systemu korzeniowego, te cechy morfologiczne warzyw musimy uwzględnić szukając donicy.
- miejsce, jakim dysponujemy - wielkość przestrzeni jaką dysponujemy, wpłynie na to czy możemy pozwolić sobie na dowolne donice, czy lepiej zamówić coś pod wymiar, albo zdecydować się na donice w formie piramidy, które stwarzają możliwość uprawy kilku gatunków warzyw na ograniczonej przestrzeni.
- styl balkonu - donice powinny być również dekoracyjne, dlatego ich styl musimy dopasować do stylu balkonu, inne wybierzemy dla balkonu nowoczesnego, a inne dla przestrzeni w stylu klasycznym.
Powinniśmy wybierać donice, które zapewnią nam wygodę użytkowania. |
Jakie donice mamy do wyboru?
Donice balkonowe możemy zróżnicować ze względu na wykorzystane do wykonania tworzywo - wyróżniamy donice drewniane, z tworzywa sztucznego i betonowe.
Donice betonowe pasują do nowoczesnych balkonów. |
Donice betonowe
Donice z tworzywa sztucznego są dostępne w wielu wariantach. |
Donice z tworzywa sztucznego
Donice z tworzywa sztucznego są bardzo odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Nie mają też wymagań pielęgnacyjnych, a wszelkie zabiegi czyszczące wykonamy za pomocą wody z płynem do naczyń.
Donice z tworzywa sztucznego są dostępne w wielu wariantach - różnią się kształtem, kolorem, wielkością. Możemy wybierać ze skrzynek balkonowych, doniczek, i większych donic. Ich powierzchnia może imitować drewno lub beton, dlatego łatwo dopasujemy je do każdego balkonu.
Donice z tworzywa sztucznego mają jeszcze jedno udogodnienie - możemy zakupić je wyposażone w system nawadniania, dzięki czemu nasze warzywka będą zdrowo rosły, bez problemów z przesłuchaniem. To prawdziwa gratka dla zapominalskich lub zapracowanych miłośników świeżej zieleniny.
Możemy zdecydować się na donice z systemem nawadniania, które podlewamy raz na dłuższy czas. |
Donice drewniane
Donice drewniane są najpopularniejsze, a swoją sławę zawdzięczają licznym zaletom. Przede wszystkim donice z drewna są dostępne w wielu wariantach, a dla najbardziej wymagających istnieje możliwość zamówienia ich na wymiar.
Dodatkowo, najczęściej jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Za
wyborem donic drewnianych przemawiają również względy ekologiczne -
donice są przyjazne dla środowiska.
Pamiętajmy, że kupując drewniane donice do uprawy warzyw, musimy wybrać model impregnowany, lub zaimpregnowany tylko bezpiecznymi farbami, które nie przenikają w grunt.
Omawiając donice z drewna, nie możemy nie wspomnieć o ich walorach
dekoracyjnych - donice drewniane są niepowtarzalne, kolor donic,
rysunek słojów, to piękno, które doceniamy i kochamy.
Niestety, donice drewniane są wrażliwe na czynniki atmosferyczne, więc po kilku latach, w zależności od gatunku drewna, mogą wymagać wymiany.
Donice drewniane są najpopularniejsze, ale mają jedną zasadniczą wadę - są krótkowieczne. |
Warzywa na balkonie - jak sadzić?
Warzywa uprawiane na balkonie to frajda, ale aby nie sprawiały nam kłopotów, musimy je odpowiednio posadzić. O czym musimy pamiętać?
Niektóre warzywa możemy uprawiać, wysiewając z nasion, inne - z rozsady. Gatunki takie jak groszek, sałata możemy wysiewać wprost do doniczek, inne np. zioła i ogródki, warto najpierw uprawiać na rozsadniku, a dopiero kiedy siewki podrosną, przesadzić do większych doniczek. Dlaczego? Szczególne rośliny są wrażliwe na niższe temperatury, wolno kiełkują, wymagają więcej uwagi - może nam to przeszkadzać na balkonie, dlatego lepiej na początek uprawiać je na rozsadzie.
Uprawiając warzywa na balkonie, warto najpierw przygotować swoją rozsadę. |
Dla naszych warzywa najważniejsze będzie podłoże jakie im zapewnimy. Pamiętajmy, aby wybierać glebę żyzną, najlepiej przepuszczalną. W sklepach ogrodniczych możemy kupić mieszanki, o cechach, które są w stanie zaspokoić najbardziej wygórowane wymagania - podłoże dla ziół, dla rozsad, dla roślin kwasolubnych jak np. borówki. Jeżeli zależy nam na aspekcie ekologicznym, zorientujemy się czy podłoże nie zostało wzbogacone w nawozy sztuczne.
Ważne jest też podłoże - które powinno być bardzo żyzne. |
Możemy też samodzielnie wykonać mieszankę dla warzyw, łącząc podłoże uniwersalne z ziemią kompostową lub kompostem, torfem i piaskiem. Możemy również dodać do mieszanki naturalny, granulowany obornik.
Aby rośliny zdrowo rosły, donice powinny mieć otwory odpływowe,
ułatwiające wypływ nadmiaru wody. Warto wyposażyć je również w drenaż z
keramzytu - na dno donicy wsypujemy warstwę o grubości dopasowanej do
wysokości donicy - może mieć od 2 do 10 cm. Keramzyt poprawia warunki wodno - powietrzne w donicy, a także odprowadza nadmiar wody poza obręb korzeni.
Warzywa na balkonie - pielęgnacja
Uprawa warzyw na balkonie będzie owocna, jeżeli zaspokoimy ich podstawowe wymagania. Przede wszystkim starajmy się regularnie podlewać nasze warzywa. Do wody, raz w tygodniu, lub raz na 2 tygodnie możemy dodać naturalny nawóz, w formie humusu lub innego bionawozu.
Warzywa w donicy musimy regularnie podlewać. |
Warto obserwować uważnie nasze uprawy i reagować w momencie pojawienia się szkodników,
czy chorób. Decydując się na prowadzenie własnej uprawy, z pewnością
mamy na sercu ekologiczne aspekty. Polecamy stosowanie naturalnych,
ekologicznych metod w walce z chorobami i szkodnikami jak np. opryski z
naparu z pokrzywy, napar z czosnku itp.
Wpis powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl