Dzień dobry!
W przyszłym tygodniu (konkretnie 26 października) wypada dzień drzewa oliwnego i co prawda w Chinach oliwkę europejską (Olea europaea) mam raczej marną szansę spotkać, postanowiłam uczcić ten dzień w inny sposób. Już parę razy słyszałam o chińskich oliwkach, nawet widziałam na chińskich social media zdjęcia pociągłych zielonych owoców i postanowiłam że to dobry moment (i wymówka) by zamówić sobie własne owoce i napisać Wam o nich!
Także dziś o chińskiej białej oliwce - kanareczniku białym (Canarium album)!
Kanarecznik biały - co to jest za roślina?
Zanim przejdziemy do samych owoców zajmijmy się na szybko samą rośliną!
Kanarecznik biały (Canarium album), inaczej komiężnik biały, to wiecznie zielone drzewo z rodziny osoczynowatych (Burseraceae), do którego zaliczają się głównie rośliny tropikalne i rosnące w cieplejszych klimatach od naszego, takie jak chociażby kadzidłowce czy balsamowce dostarczające mirry.
W Chinach występuje siedem gatunków kanareczników, z czego chyba najciekawsze są dwa - kanarecznik biały, o którym Wam dzisiaj wspominam oraz kanarecznik czarny (Canarium pimela), którego owoce wyglądają identycznie, jednak różnią się kolorem. Kanarecznik w języku angielskim często nazywany jest Chinese olive lub white olive.
Ciekawym gatunkiem kanarecznika jest Canarium ovatum, czyli Pili nut występujący i uprawiany na Filipinach dostarczający jadalnych orzechów w podobny sposób jak migdały (zresztą bywa nazywany "Java almond").
Chińskie oliwki rosną głównie w południowych prowincjach Chin (Guangdong, Guangxi, Hainan czy południowy Yunnan) oraz w Kambodży, Laosie, Tajlandii, Malezji i Wietnamie.
Drzewo to dorasta do 20-25 metrów wysokości, liście nieparzystozłożone, zazwyczaj od 6 do dwunastu listków o błyszczącej blaszce liściowej.
Drobne kwiaty zebrane są w wiechy. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Owoce pojawiają się z kolei od maja aż do listopada. Owoce również pojawiają się w wiechach, ale jest ich około 3-4 w jednym gronie. Mają podłużny jajowaty kształt, a po dojrzeniu fioletowy kolor, jednak zbierane są tuż przed dojrzeniem gdy jeszcze są zielone.
O owocach kanarecznika białego
Jak wyglądają świeże, nieprzetworzone owoce Canarium album wyglądają tak jak możecie zobaczyć to na zdjęciach. Mają kształt i rozmiar zblizony do oryginalnej oliwki - oliwki europejskiej. Są około 3-4 cm długości i 2 szerokości.
Skórka owocu jest cienka i zielonkawa, a miąższ białawy i trochę zbliżony wyglądem do chińskich daktyli, choć mają nieco inną strukturę. Dużą część wnętrza owocu zajmuje podłużne, wąskie nasiono o zaostrzonych obu końcach.
Jak jeść chińskie oliwki?
Chińska biała oliwka jest jadalna na surowo lub po przetworzeniu. Na surowo są żywiczne, gorzkie i raczej niezbyt soczyste i smaczne, dlatego niby można je jeść w ten sposób, ale nie jest to przyjemne. Stąd też bardzo często są one przetwarzane na rozmaite sposoby - na słodko czy słono. Najbardziej popularną metodą jest ich ukiszenie, po którym przypominają właśnie nasze europejskie oliwki.
Co ciekawe ponoć i nasiona są jadalne, a czasem wytwarzany jest z nich także olej.
Słyszeliście wcześniej o chińskich oliwkach?
A może znacie inne ciekawe rośliny, które są substytutami bardziej znanych owoców czy warzyw?
Dajcie znać w komentarzach poniżej! :)