Dzień dobry!
Jedną z ciekawszych roślin jakie znalazłam (dość łatwo) w ogrodzie botanicznym w mieście Changsha, gdzie obecnie przebywam, to pewna mało znana kamelia.
Pomyślałam, że będzie to ciekawa informacja dla tych z Was, którzy interesują się dziwnymi roślinami z Azji, szczególnie tymi ozdobnymi, ale i fajne uzupełnienie moich postów o herbacie i kamelii olejodajnej, z którymi dzisiejsza bohaterka jest blisko spokrewniona.
Trochę o kamelii wielkokwiatowej
No dobrze, przyjrzyjmy się zatem naszej dzisiejszej kamelii - Camellia magniflora, której pozwoliłam sobie nadać nazwę polską na potrzeby dzisiejszego tekstu - kamelia wielkokwiatowa. Ważną sprawą jest to, że nie jest to odmiana kamelii japońskiej, a zupełnie odrębny gatunek.
Jak już wcześniej wspomniałam, kamelia ta należy do rodziny herbatowatych (Theliaceae), do której należy własnie herbata (kamelia chińska), ale i kamelia japońska, która znana jest z ozdobnych kwiatów, kamelia olejodajna, z której uzyskuje się jadalny olej (azjatycki odpowiednik oliwy z oliwek).
Camellia magniflora w szczycie kwitnienia |
Nazwy i synonimy
Jeszcze zanim przejdziemy do samej rośliny, muse podkreślić, że gatunek ten posiada kilka synonimów, także z kronikarskiego obowiązku podrzucę Wam wszystkie:
- Camellia compressa
- Camellia compressa var. variabilis
- Camellia longituba
- Camellia pitardi
- Camellia pitardi var. variabilis
Pąki kwiatowe miesiąc przed kwitnieniem |
Gatunek ten opisany był po raz pierwszy w 1982 roku przez dwójkę Chińczyków - Chang oraz Wan, którzy od razu nadali kilka nazw. Do tego parę lat później, w 1998 roku następna osoba o nazwisku Wang dodała następną nazwę. Dlaczego? Pewnie nigdy się nie dowiemy :)
Jeszcze jako ciekawostkę dodam, że chińska nazwa tego krzewu to 多变西南山茶 (Duō biàn xīnán shānchá), co luźno można przetłumaczyć jako południowo-zachodnia kamelia zmienna. Inną chińską nazwą jest 大花红山茶, czyli kamelia o dużych czerwonych kwiatach.
Wygląd liści kamelii wielkokwiatowej |
Występowanie
Kamelia wielkokwiatowa jest gatunkiem stosunkowo niedawno opisanym oraz występującym na małym obszarze Chin, stosunkowo lokalnie. W zasadzie spotkać ją można jedynie w trzech prowincjach Chin - północnej części Guizhou, północno-zachodniej części Hunan oraz zachodniej części Hubei.
Przez pięć lat mieszkania w stolicy prowincji Hunan dzisiejszą kamelię spotkałam jedynie w tutejszym ogrodzie botanicznym. Naturalnie krzew ten występuje w wiecznie zielonych lasach na stromych stokach gór, na wysokości 800-1000 metrów n.p.m..
Wygląd Camellia magniflora
Kamelia ta może mieć formę drzewa lub krzewu. Osiąga od dwóch do nawet ośmiu metrów wysokości. Gałązki ma nagie, a korę gładką, o ciekawym jasno-brązowym odcieniu.
Pokrój Camellia magniflora |
Liście
Liście Camellia magniflora są skórzaste, podłużne lub wąsko eliptyczne, długości 10-14 cm, a szerokości 4-6 cm, wierzchołkowo spiczaste lub ostro zakończone, podstawa szeroko klinowata lub tępa, u góry błyszczące, na dole nagie. Brzegi liści drobno ząbkowane, natomiast ogonki o długości 1-1,2 cm;
Gałązki i liście Camellia magniflora |
Kwiaty
Kwiaty pojawiają się w kątach gałęzi i na ich końcach. Ich barwa waha się od czerwonej przez jasnoczerwone do różowych. Te, które udało mi się spotkać były intensywnie różowe, co możecie zobaczyć oczywiście na zdjęciach.
Naturalnie ułożone w dół kwiaty |
Co do budowy kwiatu, są one prawie bezszypułkowe, z 8-9 przylistkami o długości 1-1,6 cm, skórzaste. Pąki kwiatowe przed otwarciem pokryte są srebrnym meszkiem. Pojedynczy kwiat posiada 8 -9 płatków o jajowatym kształcie. Płatki są nieco wydłużone, większe od kwiatów kamelii japońskiej, długości 3,5-4,5 cm, choć na moje oko te ze zdjęć były zdecyowanie dłuższe.
Trochę kształt kwiatu przypomina mi niektóre magnolie, szczególnie że pojawiają się w podobnym czasie co własnie magnolie. Co ciekawe kwiaty były skierowane nieco w dół.
Owoce
Owocem każdej kamelii jest botanicznie torebka. Torebka Camellia magniflora jest okrągło-jajowata, nieco spłaszczona, o brązowawej barwie. Mają różne rozmiary - na szerokość mogą osiągać 5-9 cm, a na wysokość 3,6-7,5 cm, podzielona wewnątrz na 3 części. Wnętrze owocu jest korkowate, po wyschnięciu dość twarde, a między owocnią znajdują się 2-3 nasiona na każdą z trzech części.
Owoc kamelii z poprzedniego sezonu |
Kilka owoców leżących pod krzaczkami udało mi się zebrać - były niesamowicie twarde i grube, w przeciwieństwie do owoców innych kamelii (postaram się kiedyś zrobić takie porównanie, myślę, że może to być ciekawa sprawa).
Próbowałam też wyciągnąć nasiona z wnętrza, jednak owoce były już tak zaschnięte i twarde, że się poddałam, chociaż dwa z czterech owoców udało mi się podważyć nożem i jakoś rozpołowić do zdjęć. Poniżej możecie zobaczyć efekty mojej pracy :)
Jeszcze wtrącę, że owoce te przypominają mi niesamowicie owoce kasztowca chińskiego, który w przeciwieństwie do naszego nie ma kolców i nie jest zielony, a właśnie taki brązowawy.
Jak Wam się podobał taki tekst o roślinie, która właściwie jest mało znana i zupełnie nie-użytkowa, w przeciwieństwie do innych roslin na tej stronie? :)
Dawać więcej takich roślin czy zostać przy tych jadalnych? Dajcie znać poniżej!
Camellia magniflora na chińskiej wikipedii
Informacja o taksonie
Opis z flora of China