Dzień dobry!
Podczas majówkowego zwiedzania jednej z lokalnych świątyń w moim mieście po raz kolejny trafiłam na bardzo ciekawą odmianę chińskiego drzewa daktylowego, a właściwie głożyny pospolitej (Ziziphus jujube), o której dość często wspominam tutaj na blogu :)
Spotkanie to natchnęło mnie do napisania tego tekstu, bo drzewo jest naprawdę niesamowite, mam nadzieję, że spodoba Wam się tak samo jak i mi!
Trochę o jujubie
Zanim przejdziemy dalej zatrzymajmy się przez chwilę czym jest właściwie głożyna pospolita (Ziziphus jujube) i dlaczego w ogóle tak bardzo skupiam się na tym drzewie?
Głożyna to drzewo należące do rodziny szakłakowatych, rodzina ta nie jest raczej znana z jadalnych przedstawicieli, co jest podwójnie ciekawe (innymi gatunkami jadalnymi jakie opisałam już na blogu to głożyna omszona, czyli indyjska śliwka lub drzewo rodzynkowe).
Pokrój głożyny pospolitej nie-odmianowej |
Inne nazwy pod jakimi możecie spotkać ten gatunek to jujuba pospolita czy właśnie chińskie drzewo daktylowe. W Chinach jest to jeden z bardziej podstawowych drzewo owocowych, a owoce mają niesamowicie szerokie zastosowanie, mozna je znaleźć świeże, suszone czy wędzone.
Samo drzewo może mieć pokrój krzewiasty lub drzewiasty, zazwyczaj osiąga około 4 metrów wysokości. Sezonowe liście delikatne i błyszczące, z wyraźnym unerwieniem, o jajowatym kształcie. Kwiaty jujuby są drobne i niepozorne, dobrą wiadomością jest to, że nawet bardzo młode drzewka wypuszczają juz kwiaty.
Kolejną dobrą wiadomoscią jest fakt, że głożyna pospolita jest dość odpornym drzewem, także i na niskie temperatury sięgające -15 czy nawet -20 stopni C, myślę więc, że z powodzeniem można próbować jej uprawy w Polsce.
Pokrój głożyny pospolitej w odmianie 'Tortuosa' |
Trochę o odmianie
Pierwszy raz spotkałam głożynę pospolitą w opisywanej dziś odmianie w Ogrodzie Botanicznym w Xi'an. Już wtedy roślina ta podbiła moje serce! Tam też udało mi się znaleźć dość dobry botaniczny opis tego konkretnego gatunku i odmiany.
Musicie wiedzieć, że Chińczykom bardzo trudno wymawia się łacinę (jeszcze bardziej niż angielski), więc bardzo często ignorują oni tę część w życiu codziennym i nadają kazdej roślinie i odmianie osobne chińskie nazwy, stąd też tutaj pojawią się obie!
Jesienna odsłona Smoczego Pazura z Xi'an |
Naszą zachodnią nazwą jest oczywiście Ziziphus jujuba 'Tortuosa'. Tortuosa ogólnie oznacza coś zakręconego co odnosi się do specyficznego układu gałązek. Chińska nazwa tej odmiany to 龙爪枣 (Lóng zhuǎ zǎo - "smok/pazur/daktyl), czyli w luźnym tłumaczeniu możemy uznać, ze jest to Smoczy Pazur!
Piękne lubię takie poskręcane formy😊
OdpowiedzUsuńWygląda zjawiskowo! 🙂😉
OdpowiedzUsuń