Dzień dobry!
Wiele już na blogu powiedziałam o jackfruitach, czyli owocach chlebowca różnolistnego, opowiadałam jak je uprawiać czy siać, i tylko przy okazji wspominałam o innych przedstawicielu chlebowców - chlebowca właściwego (Artocarpus altilis). I dziś opowiem Wam trochę o jego owocach!
Owocujący chlebowiec właściwy w Wietnamie |
Czym jest chlebowiec właściwy?
Zacznijmy od tego co to właściwie za roślina. Chlebowiec właściwy (Artocarpus altilis), inaczej drzewo chlebowe właściwe to gatunek należący do rodziny morwowatych (Moraceae), a więc spokrewnione z takimi roślinami jak właśnie morwa, ale i figowiec czy wspomniany wcześniej jackfruit czy breadnut (Artocarpus camansi).
Gatunek pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, prawdopodobnie z rejonów Filipin, Nowej Gwinei i Wysp Korzennych, skąd prawdopodobnie rozniósł się dalej w Azję i Oceanię, a później wędrował do innych rejonów świata wraz z Europejskimi statkami.
Samo drzewo osiąga maksymalnie 25 metrów wysokości, choć zazwyczaj są nieco niższe w okolicach 15 metrów. Liście duże, o długości około 30 cm, charakterystycznie pierzasto-wycięta, o ciemnozielonym kolorze.
Przykładowy rozmiar chlebowca |
Owoc chlebowca - jak wygląda?
Owoce chlebowca właściwego zazwyczaj są okrągłe, owalne lub podłużne. Są zdecydowanie mniejsze niż owoce jackfruita, osiągają wagę od 0,5 do 6 kilo - dla porównania najcięższy jackfruit miał ponad 50 kilo wagi!
Powierzchnia owocu jest szorstka i łuskowata, o żywo-zielonej barwie.
Wnętrze owocu (a właściwie owocostanu) ma beżową barwę, jest soczysto-mączaste i podzielone jest na liczne zrośnięte ze sobą jadalne niełupki zawierające nasiona (obecnie większość uprawianych odmian tych nasion nie zawiera lub zawiera ich niewiele).
W przekroju bardzo przypomina nieco większy owoc żółtnicy (Maclura pomifera).
Owoce chlebowca właściwego |
Jak smakuje chlebowiec?
Owoce chlebowca jak podpowiada nam nazwa powinien smakować jak chleb, ale okazuje się, że jest to dość mylące skojarzenie. Smakowo, ze względu na dużą zawartość skrobi, najbliżej będzie chlebowcowi do ziemniaka, jednak o nieco słodszym posmaku.
Smak może oczywiście różnić się w zależności od odmiany, niektóre są bardziej neutralne, inne o słodszym aromacie, chlebowce ze zdjęć miały lekko waniliowy posmak, który jednak nie przeszkadzał w przyrządzeniu ich na słono.
Po obróbce termicznej chlebowiec nabiera kremowej konsystencji, są miękkie i lekko kleiste.
Rycina przedstawiająca breadfruit, źródło: plantillustrations.org/ |
Zastosowanie
Owoc chlebowca jak sama nazwa skazuje, jest owocem, który jest tropikalnym odpowiednikiem chleba - należy do tej samej grupy roślin, co kukurydza, ryż czy ziemniaki, będące podstawowym wypełniaczem w danej kuchni. Chlebowiec jest też na tyle ciekawym przypadkiem, że będąc niedojrzałym jest warzywem, jednak po dojrzeniu może być jadany na surowo jak całkiem normalny, przeciętny owoc.
Zazwyczaj jednak owoc chlebowca poddawany jest jakiejś formie obróbki termicznej - może być smażony, pieczony czy gotowany.Przyrządzić możemy je zarówno na słodko jak i na słono, ogranicza nas tylko wyobraźnia
Na Filipinach czy wyspach na Pacyfiku owoce przyrządzane są na słodko z kokosem w cukrze, w mleku kokosowym czy pieczone z masłem, solą i pieprzem.
Z kolei na Hawajach niedojrzałe owoce kroi się w kostkę, gotuje i podaje z masłem oraz cukrem lub solą i pieprzem, lub kroi w kostkę i gotuje z innymi warzywami, bekonem i mlekiem, a następnie podaje jako zupę. Taka zupa chlebowa jest gotowana także na Bahamach.
Owoce bywają też lokalnie kandyzowane lub fermentowane.
Ostatnio owoce chlebowców podbijają też serca zachodnich wegan, jako alternatywa dla mięsa.
Chlebowiec w przekroju, jak widzicie brak widocznych nasion |
Słyszeliście o chlebowcu właściwym?
A może komuś udało się spróbować tego owocu i chciałby podzielić się wrażeniami?
Dajcie znać poniżej!
Źródła i ciekawe linki: